- Większość podatników z Małopolski w ubiegłym roku złożyła PIT online, ale tylko część z nich wie, że z elektronicznej wymiany dokumentów z urzędem skarbowym może korzystać przez cały rok.
- Urzędy skarbowe z województwa zachęcają do aktywowania usługi e‑Korespondencji przy okazji rozliczenia PIT na stronie www.podatki.gov.pl.
- Osoby korzystające z e-Korespondencji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) mogą szybko załatwić swoje sprawy podatkowe bez wychodzenia z domu – na przykład, w kilka sekund uzyskać zaświadczenie.
- Powiadomienia o nowych dokumentach w e-US przychodzą SMS-em lub e-mailem – zamiast tradycyjnego awizo.
Małopolskie urzędy skarbowe w ramach tegorocznej akcji PIT przyjęły już ponad milion elektronicznych zeznań. To około 50% spodziewanych rocznych deklaracji w tej formie. W tym roku pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej zachęcają do aktywowania usługi e-Korespondencji w e-Urzędzie Skarbowym.
Osoby, które wybierają elektroniczny kanał komunikacji z naszą administracją, większość spraw podatkowych mogą załatwić szybko i wygodnie, bez konieczności przychodzenia do urzędu skarbowego. Przykładowo, uzyskanie bez opłat zaświadczenia o dochodach czy o braku zaległości trwa zazwyczaj tylko kilka sekund – mówi Wojciech Zastawniak, Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Krakowie.
Do e-Urzędu Skarbowego można zalogować się na stronie www.podatki.gov.pllub przez aplikację mobilną – z wykorzystaniem Profilu Zaufanego, e-Dowodu, bankowości elektronicznej lub aplikacji mObywatel.
W wirtualnym urzędzie można, m.in.:
- sprawdzić swoje rozliczenia podatkowe,
- zweryfikować status zwrotu podatku,
- zapłacić podatek online (przelewem lub przez BLIK).
Z kolei osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą skorzystać z usługi „Rozliczenia", która ułatwia wypełnienie PIT-36 oraz umożliwia, m.in. sprawdzenie statusu zwrotu podatku.
Dzięki e-Korespondencji podatnicy mogą odbierać i wysyłać pisma bezpośrednio ze swojego konta w e-Urzędzie Skarbowym, co pozwala załatwiać większość spraw podatkowych szybko i bez wychodzenia z domu. Usługę można aktywować, np. przy okazji logowania do e-US w związku z rozliczeniem rocznym PIT.
Usługa e-Korespondencji pozwala otrzymywać ważne dokumenty w formie elektronicznej – szybko, bez kolejek – mówi Wojciech Zastawniak. Nie zmienia to częstotliwości kontaktu z urzędem – po prostu wszystko odbywa się wygodniej, online, bo zamiast tradycyjnego awizo wysyłamy SMS lub mail o czekającym w e-US liście.
W Małopolsce na e-Korespondencję wyraziło zgodę już 230 tys. podatników. Najczęściej to osoby z Krakowa, Tarnowa, Nowego Sącza i Wieliczki.