«Powrót

Funkcjonariusze z KAS wykryli na krakowskim lotnisku szkielety chronionego koralowca

Funkcjonariusze z KAS wykryli na krakowskim lotnisku szkielety chronionego koralowca

Funkcjonariusze z KAS wykryli na krakowskim lotnisku szkielety chronionego koralowca

  • Małopolska KAS wykryła 3 szkielety koralowca o wadze 1 kg.
  • Podróżni nie wiedzieli, że przewożą okazy CITES.
  • Koralowce rafotwórcze są zagrożone wyginięciem, a za ich przewożenie bez zezwoleń grozi wysoka grzywna albo kara od 3 do 5 lat pozbawienia wolności.

W ubiegłym tygodniu funkcjonariusze z małopolskiej KAS na krakowskim lotnisku wykryli w bagażu podróżnych 3 szkielety chronionego koralowca o wadze ponad 1 kg.

Turyści podróżowali ze Sri Lanki przez Emiraty Arabskie. Znaleźli okazy na plaży i nie wiedzieli, ze podlegają ochronie. Zabrali je na pamiątkę. Nie byli świadomi, że za wwiezienie tych towarów na teren Polski bez zezwoleń grozi wysoka grzywna albo kara od 3 do 5 lat pozbawienia wolności.

Dalsze postępowanie w tej sprawie prowadzi Małopolski Urząd Celno-Skarbowy w Krakowie.

Przewożenie okazów CITES

Przewożenie koralowców oraz innych gatunków fauny i flory objętych Konwencją Waszyngtońską jest zabronione. Podróżowanie z nimi jest możliwe jedynie po spełnieniu odpowiednich procedur. Przede wszystkim należy zgłosić zamiar przywiezienia zagrożonego gatunku oraz przedstawić odpowiednie zezwolenia eksportowe i importowe. Zezwolenia powinny być wydane zarówno przez odpowiednie instytucje kraju wywozu, jak i przywozu. W Polsce, w przypadku koralowców, jest to Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Rzadkie okazy roślin i zwierzątchronione Konwencją Waszyngtońską nie są upominkami z wakacji. Warto uwiecznić je jedynie na zdjęciach. To najlepsza pamiątka.

Przed wyjazdem za granicę warto odpowiednio się przygotować. Zachęcamy do przeczytania „Poradnika turystycznego 2024" ➡️ https://www.gov.pl/web/kas/poradnik-turystyczny-2024--co-warto-wiedziec-przed-wyjazdem-zagranicznym

Koralowce zagrożone wyginięciem

Koralowce rafotwórcze (Scleractinia), choć często przypominają swoim wyglądem rośliny, są zwierzętami. Znajdują się na liście gatunków zagrożonych wyginięciem. Ochronie podlegają zarówno koralowce żywe, jak i martwe, a także ich szkielety, często znajdowane na plażach.

bip

Informacje o publikacji dokumentu

 
Data utworzenia: 07.08.2024 Data publikacji: 07.08.2024 12:50 Data ostatniej modyfikacji: 07.08.2024 12:50
Autor: Monika Szuwart Osoba publikująca: Monika Szuwart Osoba modyfikująca: Monika Szuwart
Rejestr zmian