«Powrót

Funkcjonariusze z małopolskiej KAS zatrzymali butle z niebezpiecznym gazem

Funkcjonariusze z małopolskiej KAS zatrzymali butle z niebezpiecznym gazem

Funkcjonariusze z małopolskiej KAS zatrzymali butle z niebezpiecznym gazem

Butle z niebezpiecznym gazem zatrzymane przez KAS. Grafika dekoracyjna.
  • 1 lipca 2024 r. funkcjonariusze z Małopolskiego Urzędu Służby Celno-Skarbowej w Krakowie (MUCS) zatrzymali 98 butli z czynnikami chłodniczymi R134 i UN3159.
  • Towar nie miał nie miał prawa przekroczyć granic Unii Europejskiej (UE).
  • Szacunkowa wartość rynkowa tego produktu wynosi 200 tys. złotych.

W poniedziałek (1 lipca) rano, funkcjonariusze z MUCS zatrzymali 98 butli z czynnikami chłodniczymi R134 oraz UN3159. Zatrzymane dwunastokilogramowe butle nie miały żadnych oznaczeń ani certyfikatów, które pozwalają na import tego typu towarów i dalsze użycie na terenie UE*.

Na terenie UE obrót gazami szkodliwymi dla warstwy ozonowej podlega ścisłym restrykcjom i ograniczeniom. Zarówno przywóz na teren Wspólnoty, jak i jego dalsza dystrybucja, wymagają spełnienia odpowiednich warunków.

Zatrzymany towar najprawdopodobniej trafił na polski rynek z przemytu z terytorium Chin, gdzie może być produkowany bez wymaganych norm i certyfikatów.

Dalsze postępowanie w tej sprawie prowadzi dział Dochodzeniowo-Śledczy Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie.

*Fluorowane gazy cieplarniane, tj.:

  • HFC - wodorofluorowęglowodory,
  • PFC - perfluorowęglowodory
  • oraz SF6 - heksafluorek siarki

to substancje chemiczne, które w swojej cząsteczce zawierają fluor i odznaczają się wysokim lub bardzo wysokim współczynnikiem ocieplenia globalnego (GWP). Stosowane są m.in. jako czynniki chłodnicze w chłodnictwie oraz klimatyzacji. Produkcja i zużycie tych gazów na świecie bardzo szybko rośnie, powodując zmiany klimatu. Unia Europejska w ramach Protokołu z Kioto przyjęła środki w celu uregulowania emisji gazów cieplarnianych poprzez  zmniejszenie ich objętości, a tym samym redukcji emisji fluorowanych gazów.